Replikacja DNA to proces biosyntezy DNA, który prowadzi do powstania dwóch cząsteczek DNA identycznych jak cząsteczka macierzysta.
- cukru 5-węglowego (rybozy),
- reszty kwasu fosforowego,
- jednej z czterech zasad azotowych (z tym, że zamiast tyminy występuje uracyl, czyli adenina wiąże się uracylem wiązaniem podwójnym, a guanina z cytozyną wiązaniem potrójnym).
- rRNA - rybosomowy RNA, wchodzi w skład budowy rybosomów,
- tRNA - transportujący RNA,
budową przypomina trójlistną koniczynę (chyba dla kobiet, bo mnie
przypomina plan rur kanalizacyjnych), wyróżnia się w nim kilka centrów
aktywności.
(rys. 1.10. - OPERON kl.3) Na końcu 3' (czyt. trzy prim) nitki znajduje się stała sekwencja nukleotydów ACC, jest to miejsce, do którego przyłącza się aminokwas, po przeciwnej stronie nitki znajduje się pętla antykodenowa, w tym miejscu tRNA łączy się z mRNA. tRNA przenosi znajdujące się w cytoplazmie aminokwasy na rybosomy. - mRNA - matryczny (informacyjny) RNA, składa się z takiej liczby nukleotydów, która jest podzielna przez 3. Układ trzech nukleotydów to kodem, a w organizmach eukariotycznych, gdzie mRNA znajdujące się w jądrze komórkowym, jest dłuższe od mRNA znajdujące się poza nim, czyli w cytoplazmie. Oznacza to, że w czasie przechodzenia z jądra do cytoplazmy mRNA ulega obróbce (dojrzewaniu), w czasie której zostają z niego wycięte odcinki niekodujące informacji genetycznej (introny), pozostają tylko odcinki zawierające informacje genetyczną - eksony.
~~Na podstawie notatki szkolnej.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz