czwartek, 29 listopada 2012

Biosynteza białek


Górny schemat przedstawia transkrypcję, a dolny translację
Transkrypcja polega na przepisaniu informacji genetycznej zawartej w DNA na mRNA. W organizmach prokariotycznych proces ten zachodzi w cytoplazmie, a w organizmach jądrowych w jądrze. Uczestniczy w nim enzym polimeraza RNA. 
Proces odczytywania informacji genetycznej nazywamy ekspresją genów. 
Ekspresja genów kodujących białka przebiega w dwóch etapach:
  1. transkrypcji - w jej wyniku powstaje mRNA;
  2. translacji - w jej wyniku powstaje białko.

Translacja przebiega w trzech etapach: inicjacji, elongacji, terminacji.
Do translacji niezbędne są cząsteczki aminoacylo-tRNA (aa-tRNA), ponieważ same wolne aminokwasy nie są aktywne i nie wykazują powinowactwa. Aa-tRNA ma wiązania kowalencyjne wysokoenergetyczne, skumulowana w nich energia jest wykorzystywana  w procesie translacji.

Inicjacja polega na przyłączeniu mRNA do małej podjednostki rybosomu. Kodonem startowym jest kodon AUG (metionina), pozwala to na przyłączenie aa-tRNA, a następnie dużej jednostki rybosomu. W ten sposób powstaje kompleks translacyjny.

Elongacja, czyli wydłużanie się łańcucha polipeptydowego poprzez dołączanie kolejnych aminokwasów. Aminokwasy łączą się ze sobą wiązaniami peptydowymi. Proces elongacji powtarza się aż do napotkania przez podjednostkę mniejszą rybosomu w miejscu A kodonu stop (UAA, UAG lub UGA). Tych trójek kodonowych, w normalnych warunkach, nie koduje żaden tRNA. - Wikipedia

Terminacja  - łańcuch polipeptydowy zostaje uwolniony do cytoplazmy, tRNA zostaje oddzielone od mRNA, a rybosom rozpada się na podjednostki, które mogą zostać ponownie wykorzystane do inicjacji translacji kolejnego mRNA. -  Wikipedia

Po translacji białko ulega modyfikacjom np. dołączane zostają cząsteczki cukrów, tłuszczy.

~~Na podstawie notatki szkolnej oraz Wikipedii. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz