wtorek, 4 lutego 2014

Polecenia kontrolne - DNA - podstawowy nośnik informacji genetycznej

Są to wybrane pytania przeze mnie z Biologia 3 OPERON, na które będę starałem się udzielić odpowiedzi.

  • Zdefiniuj pojęcie dziedziczności.
Dziedziczność jest to przekazywanie z pokolenia na pokolenie kolejnym osobnikom określonej cechy lub cech.
  • Opisz doświadczenie Fredericka Griffitha i doświadczenie Oswalda Avery'ego. Wyjaśnij w jaki sposób doświadczenia te dowodzą, że informacja genetyczna jest zapisywana w DNA.

Rysunek przedstawia schemat eksperymentu F. Griffitha. Źródło: Wikipedia.

Doświadczenie Griffitha polegało na tym, że badacz wstrzykiwał myszom bakterie zjadliwe, co wywoływało śmierć mysz. Z kolei kiedy wstrzykiwał bakterie łagodne, myszom udawało się przeżyć. Na koniec Griffith wstrzyknął myszom bakterie łagodne oraz martwe bakterie zjadliwe, spowodowało to śmierć mysz.

Oswalda Avery współpracując z Colinem MacLeodem i Maclynem McCarty'm odkrył czym jest substancja, która pozwala łagodnym bakteriom ulec transformacji w zjadliwe. Ich doświadczenie polegało na tym, że jeden szczep martwych zjadliwych bakterii miał rozłożone DNA, a drugi także martwy, miał nierozłożone DNA. Bakterie łagodne w kontakcie ze szczepem pierwszym (z rozłożonym DNA) nie uległy zmianie, natomiast w kontakcie z drugim szczepem, stały się zjadliwe.


Fakt, że tylko gdy DNA jest nieuszkodzone, bakterie uległy transformacji, dowodzi iż to DNA zawiera informacje genetyczną.

  • Wyjaśnij na czym polegał wkład naukowców Jamesa Watsona i Francisa Cricka w rozwój genetyki.
Panowi ci razem z Maurice Wilkins i Rosalind Franklin odkryli strukturę DNA. Dokładniej rzecz ujmując odkryli, że DNA jest dwuniciowym polinukleotydem o kształcie podwójne helisy, a każda z nici jest komplementarna (ściśle związana) z drugą.

  • Podaj kolejność nukleotydów w łańcuchu DNA komplementarnym do łańcucha ... ATCGCA....
Będzie to łańcuch: TAGCGT.
  • Wymień zasady azotowe należące do puryn oraz należące do pirymidyn. Wskaż różnice w strukturze (budowie i kształcie) cząsteczek tych dwu rodzajów zasad.
Zasady purynowe to adenina i guanina są one dwupierścieniowe. Zasady pirymidynowe to cytozyna i tymina są one jednopierścieniowe.
  • Fragment DNA, zbudowany z 300 nukleotydów, zawiera 82 nukleotydy z tyminą. Oblicz, ile nukleotydów z guaniną powinno być w tym fragmencie cząsteczki. 
Zawiera 82 nukleotydy z tyminą, czyli także w drugiej nici 82 nukleotydy z adeniną, razem daje to 164. 300 minus 164 daje nam 136, co oznacza, że jest 136 nukleotydów zawierających guaninę i cytozynę. Aby obliczyć ilość samych nukleotydów zawierających guaninę, należy podzielić ten wynik na dwa, co da nam 68 nukleotydów.
  • Wyjaśnij, w jaki sposób korygowane są błędy, które mogą wystąpić podczas replikacji. 
Polimeraza posiada zdolność sprawdzenia czy dany nukleotyd jest właściwy. Jeśli jest z nim coś nie tak, tzn. jest niekomplementarny, wtedy zostaje usunięty i zastąpiony nowym. Pozwala to na zredukowanie ryzyka błędu do 1:1 000 000 000.
  • Nazwij struktury, które zawierają kwas nukleinowy, chociaż nie są komórką ani jej częścią.
 Wirusy i wiriody.
  • Wyjaśnij działanie prionów. Podaj przykłady chorób prionowych. 
Priony to szczególnie groźne białka. Uważa się, że zmieniają one konformację innych zdrowych białek w organizmie do swojej "złej" konformacji. Przykład choroby: choroba szalonych krów (BSE), 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz