czwartek, 24 stycznia 2013

Pytania kontrolne - Prokarionty - organizmy bezjądrowe

Są to wybrane pytania przeze mnie z Biologia 1 OPERON, na które będę starałem się udzielić odpowiedzi.

  • Wytłumacz, dlaczego podczas obserwacji mikroskopowej bakterii używa się olejku immersyjnego. 
Olejku immersyjnego używa się w celu zwiększenia powiększenia (rozdzielczości) mikroskopowego.

  • Zdefiniuj "plazmid". Wyjaśnij znaczenie plazmidów w procesach życiowych i ewolucji bakterii.
Plazmid to mała cząsteczka DNA występująca w komórkach prokariotycznych. Zawiera on informacje m.in. o oporności bakterii na antybiotyki. Komórki bakteryjne wymieniają się materiałem genetycznym zawartym w plazmidach, a więc zwiększają różnorodność genetyczną, dzięki czemu sa w stanie szybciej przystosować się do zmieniających warunków.

  • Porównaj sposoby odżywiania się bakterii. Oceń znaczenie każdego sposobu odżywiania dla środowiska. 
Bakterie cudzożywne pobierają pokarm (związki organiczne) z otoczenia, w skutek wchłaniania go przez ścianę i/lub błonę komórkową. Bakterie autotroficzne natomiast pobierają proste związki nieorganiczne i w procesach syntez (np. fotosynteza), tworzą związki organiczne, którymi się odżywiają. Bakterie heterotroficzne to saprofity, a więc "oczyszczają" środowisko, natomiast autotrofy po swojej śmierci wzbogacają środowisko w związki organiczne.

  • Porównaj sposoby oddychania bakterii. Oceń znaczenie każdego rodzaju oddychania dla środowiska i gospodarki człowieka. 
Bakterie oddychające beztlenowo, fermentują wydzielając kwas mlekowy/kwas octowy/etanol, dwutlenek węgla oraz docelowy produkt - energię. Fermentacja zachodzi w cytoplazmie i jest mało wydajna.
Bakterie oddychające tlenowo do rozkładu glukozy wykorzystują tlen, w efekcie czego otrzymują większą ilość ATP (energia) od anaerobów. Produktami ubocznymi są: CO2, H2O. Oddychanie tlenowe zachodzi m.in. na błonach komórkowych.
Skutkiem fermentacji jest wydzielenie kwasu lub alkoholu, a więc związków, które mają potem zastosowanie przez człowieka lub zostać pobrane przez inne organizmy, fermentacja nie usuwa także tlenu z atmosfery. Oddychanie tlenowe natomiast zabiera tlen z atmosfery.

  • Podaj chemiczny zapis reakcji fermentacji alkoholowej, octowej i mlekowej. 
F. alkoholowa: C6H1206 -> 2C2H5OH + 2CO2 + energia,
F. octowa: C2H5OH + O2 -> CH3COOH + H2O + energia,
F. mlekowa: C6H12O6 -> 2CH3CHOHCOOH + energia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz