Biologia - opowieść o fenomenie życia
- Wymień cechy prawidłowo przerowadzonych: a) obserwacji; b) doświadczenia.
W doświadczeniu badacz sam ma stwarzać warunki, które mu odpowiadają.
- Określ różnicę pomiędzy rozumowaniem dedukcyjnym a indukcyjnym. Podaj po jednym przykładzie zastosowania każdego z dwóch rodzajów rozumowań.
Natomiast w indukcji zbiera się grupę szczegółów i na jej podstawie tworzy się uogólnienie. Przykład: zwierzęta, które są żyworodne i stałocieplne, będziemy zaliczać do ssaków.
- Wyszukaj w różnych materiałach źródłowych trzy definicje życia. Porównaj je ze sobą, a następnie sformułuj na ich podstawie krótką i prostą definicję własną.
"Życie - stan organizmu polegający na nieprzerwanym ciągu procesów umożliwiających reagowanie na bodźce i zwykle poruszanie się oraz odżywianie, wzrastanie i rozmnażanie". - Słownik języka polskiego
"Życie -życie, biol. zjawisko biologiczne złożone i wielowymiarowe, którego nie można opisać za pomocą jednej prostej definicji". - Encyklopedia PWN
Własna definicja: życie to stan, w którym organizm wykazuje właściwości charakterystyczne dla siebie, kiedy reakcje chemiczne przeprowadzane są wg ścisłego systemu. Żyć mogą istoty posiadające kod genetyczny.
"Życie -
Własna definicja: życie to stan, w którym organizm wykazuje właściwości charakterystyczne dla siebie, kiedy reakcje chemiczne przeprowadzane są wg ścisłego systemu. Żyć mogą istoty posiadające kod genetyczny.
- Dobierz parami dziedzinę biologii (kolumna I) i zjawiska lub poziomy organizacji życia (kolumna II) którymi ta dziedzina się zajmuje.
I II - botanika
- biochemia
- genetyka
- ekologia
- anatomia
- mikrobiologia
- fizjologia
a) proces wytwarzania i wydzielania moczu
b) zależności pomiędzy populacjami w biocenozie
c) zawilec gajowy
d) dziedziczenie barwy sierści u kotów
e) wirus grypy
f) proces oddychania komórkowego, czyli utleniania glukozy w celu uzyskania energii
h) budowa i lokalizacja w organizmie elementów układu pokarmowego
- Chiński filozof Lao-Tse w taki sposób zdefiniował życie: “Życie jest Pięknem, Przerażeniem, Wiedzą”. Zastanów się, co miał na myśli. Swoje przemyślenia przedstaw pisemnie.
Lao-Tse określił więc życie w trzech podmiotach.
Jako Piękność, ponieważ życie to drzewa, rośliny, zwierzęta, a te są niezmiernie piękne. Jako Przerażenie, ponieważ życie rządzi się swoimi prawami - słabszy przegrywa, dlatego w wielu przypadkach życie przeraża nas i staje się naszym postrachem. Jako Wiedzę, dlatego że bez życia nie byłoby wiedzy.
- W kluczach do oznaczania roślin (atlasach, poradnikach, czasopismach itp.) często za drugim członem nazwy łacińskiej pojawia się litera L, np. Polygonatum multiflorum (L.) lub Convalaria maialis L. Korzystając z materiałów źródłowych, wyjaśnij znaczenie litery L oraz znaczenie sposobu jej zapisu (w nawiasie lub bez).
Kiedy litera L. zapisana jest bez nawiasu, oznacza że gatunek ten został nazwany przez Linneusza. Gdy litera (L.) zapisana jest w nawiasie również oznacza to, że Linneusz nazwał ten gatunek, jednak został on później przeniesiony do innego rodzaju.
Źródło: Binominalne nazewnictwo gatunków
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz