niedziela, 6 maja 2012

Dlaczego człowiek umiera, Włodzimierz M. Dilman, Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, Warszawa 1974

Tytuł niesamowicie przyciągający uwagę: "Dlaczego człowiek umiera". Bez znaku zapytania, czy to oznacza, że książka udziela wyczerpującej i jedynej odpowiedzi na o pytanie? Mam wrażenie, że autor tak właśnie myślał.


Autor tłumaczy, dlaczego organizmy wielokomórkowe, mające układy narządów umierają. W zasadzie to wspomina tylko o organizmach wielokomórkowych innych niż człowiek, natomiast właśnie o cechach ludzi jest ta książka.

W skrócie autor tak przedstawia odpowiedź na to pytanie: ludzie mają dwa układy homeostatyczne: energetyczny i reprodukcyjny. Homeostaty te z wiekiem zaczynają się 'psuć', przez co wywoływane są choroby kompensacji takie jak: cukrzyca, różne raki, miażdżyca itd., a ich konsekwencją jest śmierć.

W książce opisane jest w jaki sposób, kiedy oraz dlaczego homeostaty przestają się sprawdzać. A nawet jak temu zapobiec.

Sama idea książki jest niezmiernie ciekawa, jednak przełożenie jej na tekst, w moim odczuciu autorowi się nie udało. Książka napisana jest w sposób mało ciekawy. Często autor pisze jedno i to samo, co trochę denerwuje, tak jakby nie umiał raz, ale porządnie wytłumaczyć. Bywają też jakieś tezy niepoparte faktami, lub użycie jakiś wątpliwych faktów bez potwierdzenia ich słuszności.

Ogólnie dowiedziałem się kliku interesujących rzeczy, dzięki zapoznaniu się z tą pozycją, jednak jak na ponad 170 stron, to nie jest to bogate źródło wiedzy.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz