niedziela, 8 kwietnia 2012

Dział 12 - Gąbki

Źródło: Wikipedia

Są to najprymitywniejsze zwierzęta. Jako jedyne wśród tego królestwa nie wykształciły tkanek, dlatego specjalnie dla nich wyodrębniono podkrólestwo: nibytkankowce  (Parazoa). Wszystkie gąbki bytują w środowisku wodnym, najczęściej w morzach i oceanach, jedynie około 150 gatunków w wodach słodkich, a ogólnie jest ich 8-9 tysięcy gatunków. Mogą występować na kilku kilometrach głębokości, jednak najczęściej spotyka się je blisko brzegu, czyli w dość płytkiej wodzie. Spośród zwierząt wyróżnia je (oprócz braku wykształconych tkanek) również brak otworu gębowego i charakterystyczny wygląd worka otworem skierowanym ku górze.

Pierwsze gąbki pojawiły się 600 mln lat temu (prekambr), mianowicie gąbki krzemionkowe (inaczej szklane). W kambrze zróżnicowały się na gąbki wapienne, pospolite i archeocjaty†, tworzyły one wtedy duże skupiska raf. Wytworzyły się więc 4 gromady, z czego jedna już wymarła. Współcześnie gąbki nie mają aż tak wielkiego znaczenie w budowaniu raf.

Gąbki często organizują się w duże kolonie, nawet do 50,000 osobników. We wnętrzu osobnika możemy spotkać wiele innych [organizmów – M. Stec] (komensale, symbionty, rzadziej pasożyty). Bakterie, glony i pierwotniaki żyją w komórkach gąbek. Płazińce, obleńce, pierścienice, mięczaki, skorupiaki zamieszkują kanały w ich ciele - http://www.invertebrata.yoyo.pl/spongiaria.htm

Od czasów antycznych gąbki używane były w chirurgii i pomocne przy kąpieli. W optyce i jubilerstwie szkielety gąbek krzemionkowych (szklistych) używane były jako delikatny materiał ścierny oraz jako podkład pod rycerską zbroje. Ze względu na swoją wrażliwość dotyczącą zanieczyszczenie wody, gąbki zaliczane są do bioindykatorów.

Jak wspomniano, Porifera mają kształt worka, który posiada liczne pory nazwane ostiami. Jama wewnętrzna nazywa się pragastralną lub inaczej spongocelem. Wielkością nie przekraczają 2 metrów, jednakże najczęściej sięgają kilkunastu milimetrów. Gąbki mają prostą budowę, jednak poszczególne elementy tej budowy nazywa się trudnymi do zapamiętania określeniami, dlatego zachęcam do przeczytaniu różnych artykułów dotyczących tego zagadnienia, wtedy łatwiej je zrozumieć i zapamiętać. Podczas rozwoju osobniczego większości gąbek warstwy pochodzące z listków zarodkowych ulegają pomieszaniu, dlatego nie używa się określeń ekto- i endoderma, lecz: warstwa zewnętrzna, dermalna (pinakoderma) i wewnętrzna, gastralna (choanoderma) składającej się głównie z choanocytów. Pomiędzy warstwami występuje mazohyl (uwaga! w podręczniku OPERON-u, błędnie określa się go mezogleą), u młodych osobników występuje w postaci płynnej, a u dojrzałych, jako galaretowata substancja. W mezohylu spotyka się spikule zbudowane z węglanu wapnia (CaCO3) lub krzemionki (SiO2), często oba te elementy połączone są białkiem – sponginą . Igiełki (spikule) te tworzą szkielet wewnętrzny gąbek. Komórki gąbek są totipotencjalne, oznacza to, że mogą przekształcać się w różne rodzaje komórek, jest to pomocne przy regeneracji.


Poszczególne gatunki gąbek mogą mieć różnie morfologicznie zbudowane ciało. Najprymitywniejszą typ budowy określa się jako askon, kształtem przypomina pałeczkę, u góry mającą oskulum, czyli otwór. Na całej powierzchni organizmu występują porocyty, przez które woda dostaje się do wnętrza jamy pragastralnej. Gąbki tego typu to głównie prymitywne gąbki wapienne. Typ morfologiczny określany jako sykon, w porównaniu do aksynu ma grubszą warstwę ścianek oraz dodatkowe rodzaje komórek. Ostatnia z form to leukon, charakteryzuje się głównie zmniejszeniem objętości jamy pragastralnej (spongocelu) i występuje u większości gąbek.

Przez ostie/porocyty do wnętrz gąbek dostaje się woda, substancje organiczne (plankton, bakterie) osadzają się na komórkach, po czym zostają strawione na drodze endocytozy (trawienie wewnątrzkomórkowe). Dzięki takiemu sposobowi zdobywania pożywienia, gąbki zalicza się do filtratorów, oczyszczają od 100 do 2000 litrów wody na dobę, na 10 cm^3 ciała. Potrafią produkować biotoksyny, co stanowi ich ochronę przeciwko drapieżcom.

Terminu ostia i porocyty nie należy używać zamiennie. Ostia to kanały otoczone różnymi komórkami. Natomiast porocyty to całe komórki, które mają w sobie otwory.   

Gąbki w większości są obojnakami (hermafrodytami). Gamety powstają bezpośredni w mezohylu, nie ma więc gonad. Zarodek opuszcza organizm zapłodnionej gąbki, aby w postaci larw swobodnie pływając w końcu przytwierdzić się do dna podłoża i rozwinąć w dorosłego osobnika. W rozwoju tym występuje postać larwy, mamy więc do czynienia z rozwoje złożonym. Jak wiadomo, proste organizmy lubią rozmnażać się bezpłciowo, jako że gąbki są takimi organizmami, wykorzystują one swoje zdolności regeneracyjne, i rozmnażają się poprzez pączkowanie, fragmentacje, soryty i poprzez gemule. Dwóch pierwszych sposobów chyba nie muszę tłumaczyć, natomiast soryty to larwy, które zbudowane są z komórki archeocytu otoczonego pożywieniem. Gemule to formy przetrwalnikowe, które nie tracą swoich właściwości nawet po 3 latach. Formy te osiągają zwykle 0,3mm wielkości. Kiedy warunki są odpowiedni z gemuli wydostają się komórki, które osiadają i rozwija się postać dorosłego osobnika. Przetrwalniki te mogą być przenoszone przez  ptaki.

Bibliografia:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz