niedziela, 9 lutego 2014

Cykl pracy serca


Źródło: Wikipedia.

Skurcz przedsionków

Zastawki przedsionkowo-komorowe są otwarte. Ciśnienie w komorach jest niższe od ciśnienia w przedsionkach (są lekko skurczone). Ciśnienie w przedsionku prawym wynosi 5-8 mm Hg, a w lewym 10-12 mm Hg. Następuje skurcz przedsionków (mocniejszy). Komory wypełniane są krwią, aż do momentu, kiedy ich ciśnienie przewyższy ciśnienie panujące w przedsionkach, aby zostało to osiągnięte, w komorach musi znaleźć się średnio 150 ml krwi. Wtenczas następuje zamknięcie zastawek przedsionkowo-komorowych.

Skurcz izowolumetryczny komór

Mięśnie komór zaczynają się kurczyć – z tym że zastawki ujść tętniczych są zamknięte. Zwiększa się więc ciśnienie panujące w komorach. W prawej komorze, (obieg mały) z 5 do 17 mm Hg, a w lewej (obieg duży) z 10 do 80 mm Hg. W momencie, kiedy ciśnienie w komorach przewyższy ciśnienie w tętnicach, następuje otwarcie zastawek ujść tętniczych.

Skurcz komór – faza szybkiego wyrzutu

Krew wpływa do aorty oraz pnia płucnego. Z powodu, że komory ciągle się kurczą, ciśnienie wewnątrz nich dalej rośnie, aż osiągnie wartości: 125 mm Hg w lewej komorze i 25 mm Hg w prawej.

Skurcz komór – faza zredukowanego wyrzutu

Dochodzi do sytuacji, w której ciśnienie panujące w dużych naczyniach (aorcie i pniu płucnym) jest większe od ciśnienia w komorach. Następuje wtedy zamknięcie zastawek ujść tętniczych. Jak nietrudno sobie wyobrazić, w komorach pozostaje trochę krwi, nazywa się ją objętością końcowoskurczową i wynosi ~40 ml.

Faza rozkurczu izowolumetrycznego

Wszystkie zastawki są wtedy zamknięte (przedsionkowo-komorowe i zastawki ujść tętniczych inaczej zwane półksiężycowe).

Rozkurcz komór – faza szybkiego wypełnienia komór

Ciśnienie w komorach spada, a gdy stanie się niższe od ciśnienia panującego w przedsionkach, następuje otwarcie zastawek przedsionkowo-komorowych i napłynięcie krwi z przedsionków.

Rozkurcz komór – faza zredukowanego wypełnienia komór

Napływanie krwi z przedsionków staje się wolniejsze, z powodu małego gradientu ciśnień.  

~Na podstawie Podstawy fizjologii medycznej, Jolanta Jaworek

1 komentarz:

  1. Super informacje! Wiele się dowiaduję ostatnio na temat swojego organizmu i chętnie zerkam na takie informacje, bo w końcu człowiek uczy się całe życie. Osobiście bardzo też lubię czytać informacje na stronie https://apteline.pl/artykuly/choroby/nadcisnienie-tetnicze więc i Was zapraszam do sprawdzenia informacji.

    OdpowiedzUsuń